Sağlık Su - Ankara İl Özel İdaresi ve Sağlık Bakanlığı Vakfı iştirakıdır.


SAĞLIK KAYNAK SUYU İŞL. A.Ş TARİHÇESİ
Kaynağı, Başkent Ankara’nın Çubuk ilçesi yakınlarındaki, rakımı 1,435 metre olan Kavak Dağı zirvesindeki bulunmakta olan Sağlık Kaynak Suyu tesisleri, 1990 yılında Ankara Valiliği ve Sağlık Sosyal Yardım Vakfı önderliğinde Çubuk ilçesine 7 km uzaklıkta Yerleşim birimleri dışında kurulmuştur.

Kuruluş amacı: doğal ortamında bile her türlü kirlilikten uzak, dengeli mineral yapısı ile insan sağlığı için ideal olan bu kaynak suyunun, bir çok işletmeye örnek olacak şekilde, tamamen hijyenik koşullarda, tam otomatik makinelerde şişelenerek üretilmesini sağlamaktır.

Bu amaçla firma ilk ürünlerini 0,33 lt ve 3 lt dönüşümlü cam ambalaj olarak pazara sunmuştur. Daha sonraki yıllarda mevcut pazar koşullarına uyum sağlamak amacıyla 0.33 lt, 0.5 lt, 1.5 lt, 5 lt, 8 lt pet şişe ürünleri ve 19 lt damacana üretimine geçmiştir.

Kamu teşekkülü olarak kurulmuş olan sağlık su, 1998 yılında kurucuları olan Ankara Valiliği ve Sağlık Sosyal Yardım Vakfı tarafından günümüz pazar ve rekabet koşullarına uyum sağlayabilmek için ihale ile özelleştirme yoluna gidilmiştir. Bunun sonucunda SAĞLIK SU A.Ş nin bütün hisseleri AK-KA ŞİRKETLER GRUBU tarafından kiralanmış ve SAĞLIK KAYNAK SUYU İŞLETMELERİ GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş kurulmuştur. AK-KA şirketler grubu inşaat ve turizm sektöründen sonra Sağlık Su ile gıda sektöründe de başarı ile yer almaktadır.

Özelleştirmenin neticesinde mevcut fabrikada birçok değişiklikler ve revizyonlar yapılarak bina ve ürünleri piyasa koşullarına uygun hale getirilmiştir. Bu değişiklikler ilave depolar, filtrasyon sistemi, makine kapasite artırımı ve ürün çeşitliliğidir. Şu anda üretim yelpazesinde cam şişe kaldırılarak 0.33 lt, 0.5 lt, 1.5 lt, 5 lt, 10 lt, 19 lt pet şişe ve 19 lt Polikarbon damacana üretimleri yapılmaktadır.

Üretimlerinde önceliği insan sağlığı olan Sağlık Su mevcut TSE belgesine ilave olarak 2003 yılında ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi ve HACCP Gıda Güvenirliği Sistemi belgelerini alarak bu standartları uygulayan ilk firmalar arasındadır. 2006 yılında ISO 22000 Gıda Yönetim Sistemi Belgesini de alarak hijyen ve kalite standardını arttırmıştır. Sağlık Su kalitesiyle sadece yurt içinde değil yurt dışında da kendine yer edinmiştir. Almanya ve Arabistan ihracat yapılan ülkelerin başında gelmektedir.

Sağlık Su, yerleşimden uzakta olan doğal kaynağından alınıp el değmeden şişelenerek yurt içi ve yurt dışı müşterilerine sunulmaktadır.
“ Sağlığınız için Sağlık Su İçin ” sloganıyla Pazar payını her geçen gün arttırarak sektörün örnek işletmeleri arasında bulunmaktadır.